نکاتی که برای نگهداری از گربه خانگی باید بدانیم

پتریزو | فروشگاه اینترنتی گربه|آرایشگاه حیوانات|بهترین فروشگاه گربه|فروش گربه -خانگی نکاتی که برای نگهداری از گربه خانگی باید بدانیم نگهداری و آشنایی با گربه ها وسایل نگهداری گربه هزینه های نگهداری گربه نگه داری گربه پرشین غذای گربه چگونه از گربه نگهداری کنیم تربیت گربه پرشین

نکات اصلی در تغذیه گربه : 

نکات اصلی در تغذیه به خصوص گربه های خانگی گوشت کهنه و فاسد و خام را نباید به گربه بدهید . همچنین استخوان های ریز مرغ و ماهی میتواند باعث خفگی گربه شود . سفیده تخم مرغ خام برای گربه مضر است. بیش از 2 تخم مرغ در هفته نباید به گربه داد . پختن ماهی باعث از بین رفتن مواد غذایی ارزشمند آن میشود. 

تنظیم مقدار غذای دریافتی 

هر گربه نیازهای تغذیه ای خود را دارد . این نیازها تحت تاثیر سن و جنسیت و میزان فعالیت , میزان سوخت و ساز بدن و آب و هوای محل و سایر عوامل دیگر میباشد . یک مقدار ثابت و مشخص غذا برای تمام گربه ها صحیح نیست اما امکان فهمیدن میزان انرژی دریافتی که گربه شما به آن نیاز دارد امکان پذیر است .

 دانستن این موضوع امری حیاتی به شمار میرود چرا که رسیدن به وزن ایده آل در گربه بستگی به شما دارد . همانند ما , گربه های خانگی نیز چنانچه میزان دریافت کالری بدنشان بالا باشد و فعالیت بدنی چندانی نداشته باشند چاق میشوند . به محض اینکه متوجه چاقی گربه تان شدید رژیم غذایی او را اصلاح کنید . اگر چه گربه های چاق بامزه به نظر میرسند اما اضافه وزن , سلامت گربه را به خطر میاندازد . 

نژادهای مختلف , ساختارهای متفاوتی دارند و چربی در قسمت های متفاوتی از بدن آنها ذخیره میشود . موکوتاه های انگلیسی خپل به طور طبیعی بدنی گرد دارند در حالی که سیامی ها و یا گربه های شرقی دارای بدنی با ساختار باریک و کشیده هستند .

 نژادهایی که به طور طبیعی ساختار بدنی گرد و توپری دارند , چاق شدن در تمام بدن آنها به صورت یکنواخت پراکنده شده و بدنشان گردتر به نظر میرسد اما گربه های لاغر اندام چاق شدن خود را کمتر نشان میدهند چرا که چربی اضافه در پشت پاهای عقبی آنها جمع میشود . 

گربه های لاغر 

به استثنای سیامی ها و شرقی ها , گربه ها به ندرت لاغر هستند . عمده ترین دلایل لاغری در گربه های خانگی , بیماری یا گرسنگی مفرط میباشد . گربه های مادر به علت شیردهی بسیار زیاد بچه هایشان ممکن است لاغر شوند .

در گربه های مسن تر که بالای ده سال سن دارند , کاهش وزن اغلب نشانه مهمی از وضعیت نابسامان جسمانی مانند دیابت و نارسایی کلیوی و پرکاری غده تیروئید و یا بیماریهای دیگر میباشد . 

گربه های چاق 

با مراجعه به مشاهدات دامپزشکی , امروزه حدود %30 گربه ها اضافه وزن دارند . این مشکل احتمالا بیشتر برای گربه های خانگی و به صورت کمتر برای گربه هایی که بیرون از خانه نگهداری میشوند و فعال هستند به وجود میاید .

چاقی و اضافه وزن معمول ترین مشکل تغذیه ای به شمار میرود که در گربه ها مشاهده میشود و به شدت در حال شیوع است . آینده را میتوان حتی در گربه های جوان نیز دید . وقتی گربه های ماده عقیم شده و در سن پنج تا شش ماهگی هستند شروع به چاق شدن میکنند .

پتریزو | فروشگاه اینترنتی گربه|آرایشگاه حیوانات|بهترین فروشگاه گربه|فروش گربه 1541688686_fat_cat نکاتی که برای نگهداری از گربه خانگی باید بدانیم نگهداری و آشنایی با گربه ها وسایل نگهداری گربه هزینه های نگهداری گربه نگه داری گربه پرشین غذای گربه چگونه از گربه نگهداری کنیم تربیت گربه پرشین

 توضیح این امر ساده است چرا که گربه ها دراز میکشند و غذاهای خوشمزه در اختیارشان قرار میگیرد و چون میزان فعالیت آنها از میزان دریافت کالری کمتر است دچار اضافه وزن میشوند . اضافه وزن همچنین میتواند باعث ایجاد مشکلات پوستی و مفصلی گردد و خطر ابتلا به دیابت قندی را افزایش دهد .

 شاید ما دیر به چاق شدن گربه ها پی ببریم چون آنها کوچک هستند و اضافه وزن تدریجی در آن ها دیده نمیشود . این اضافه وزن ممکن است در طول سال معادل 500 گرم باشد اما شاید در طول سالیان سال به 8 کیلوگرم نیز برسد . اگر متوجه اضافه وزن غیرطبیعی در گربه تان شدید حتما با دامپزشک مشورت کنید. 

تغییرات نیازهای انرژی

زمانی در زندگی گربه تان خواهد رسید که باید نیازها و احتیاجات غذایی شان را تغییر دهید . به عنوان مثال گربه هایی که دچار کمبود وزن هستند باید به کمک شما میزان دریافت انرژی شان افزایش یابد مگر اینکه این کمبود وزن بر اثر بیماری و یا کمبود غذا باشد . 

بیشترین زمان برای افزایش دریافت انرژی مربوط به مادرانی میشود که میخواهند بچه هایشان را تغذیه کنند . ارزش غذایی شیر گربه دوبرابر شیر گاو میباشد و برای تولید شیری که به بچه ها انرژی بدهد نیاز به مصرف انرژی بالایی است . حتی بعد از اینکه بچه ها از شیر گرفته شدند مادر نیاز به %50 انرژی بیشتر دارد . نیازهای تغذیه ای بار دیگر در سالهای پایانی زندگی گربه تغییر میکند .

 تمامی سازندگان مشهور غذای گربه اکنون غذاهای مخصوصی برای گربه های مسن تولید میکنند . این غذاها که ممکن است آبکی یا خشک باشند 10 تا 20 درصد کالری کمتری دارند و منابع پروتئین و چربی قابل هضم تری در آنها به کار رفته است . 

آراستن 

آراستن ساده و منظم و روزانه , فرصت خوبی برای داشتن رابطه عالی با گربه تان میباشد . آراستن فعالیتی است که باید موجب آرامش و لذت دوطرف شود . آراستن منظم باعث درخشندگی پوشش گربه تان میشود و در ضمن با آراستن و شانه کشیدن میتوانید به مشکلات پوستی و انگلی و یا وجود هرگونه غده پی ببرید . 

تکامل گربه ها باعث به وجود آمدن وسیله ای برای آراستن خود شد که این وسیله چیزی جز زبان خود گربه نمیباشد . گربه ها حیوانات فوق العاده تمیزی هستند و مدام در حال آراستن خود میباشند . با وجود زبان گربه ها , آنها نیاز به صاحبشان برای کمک به شانه کشیدن و تمیز کردن دندانها و کوتاه کردن ناخن ها دارند . برس مویی و برس نرم دندانه باز میتوانند به کار شانه کردن کمک کنند . 

پتریزو | فروشگاه اینترنتی گربه|آرایشگاه حیوانات|بهترین فروشگاه گربه|فروش گربه cat-grooming-short-hair-1 نکاتی که برای نگهداری از گربه خانگی باید بدانیم نگهداری و آشنایی با گربه ها وسایل نگهداری گربه هزینه های نگهداری گربه نگه داری گربه پرشین غذای گربه چگونه از گربه نگهداری کنیم تربیت گربه پرشین

تمامی گربه هایی با موهای نرم مانند پرشین ها , حیوانات خانگی هستند که نیازهای نگهداری زیادی دارند . آنها موهای نرم و یکدستی دارند که به راحتی میتواند شلخته شود . برای جلوگیری از گره خوردگی شدید , تمام بدن باید روزانه یک یا دو بار شانه شود .

این گربه ها همچنین مستعد جمع شدن مو در معده خود میباشند که برای گربه خطرناک است . در  ادامه , مراحل آراستن و کوتاه کردن مو و ناخن گربه توضیح داده میشود .

آراستن گربه های موبلند 

1 . از شانه دندانه باز برای شانه کردن موهای بین پاهای عقبی و پشت گوش ها استفاده کنید . گره ها در این قسمت ها بیشتر هستند . سپس موهای شکم را شانه کنید . بسیاری از گربه ها نسبت به این قسمت حساس هستند بنابراین به آرامی شانه کردن را ادامه دهید .

2 . گره های موهای بالای گردن و پشت را با شانه کردن , باز و مرتب کنید . هر بار روی یک قسمت از بدن متمرکز شوید . موها را جدا کنید و از ریشه به سمت بالا شانه کنید . این کار موهای شل و مرده را میزداید و گره ها را از بین میبرد . 

3 . بعد از پایان شانه کردن هر قسمت , موها را جدا کنید تا مطمئن شوید که پوست سالم است . گره های باقی مانده را با دست باز کنید . پوست را نگاه کنید که لکه های کوچک و سیاه روی آن وجود نداشته باشد . اگر لکه ای یافتید گربه و محیط زیست آن نیاز به درمان کک دارد . 

4 . موها را به سمت بالا تا پشت گوش ها شانه کنید و هر گره را باز کنید . گره و در هم ریختگی در این قسمت بدن زیاد است چرا که گربه به آن دسترسی ندارد و دور از زبان گربه است . 

5 . در پایان , دم را شانه کنید . کشیدن شانه نباید در امتداد کل دم انجام بگیرد . بسیاری از گربه ها از این کار بیزارند . موهای دم را قسمت قسمت کرده و جداگانه هر قسمت را شانه کنید . برای این قسمت میتوانید از برس مویی استفاده کنید بعد از پایان یافتن شانه کشیدن , به گربه تان خوراکی تشویقی بدهید و با او بازی کنید . 

شانه کردن و آراستن گربه های موکوتاه 

1 . نخست با شانه یا برس مویی پشت و بغل ها را شانه کنید . اگر گربه تان اجازه داد شکمش را نیز شانه بکشید . شکم را آرام و با احتیاط شانه کنید چون گربه ها روی این قسمت بسیار حساس هستند . 

2 . سپس از برس نرم استفاده کنید و در ضمن شانه کشیدن , وضعیت پوست و سلامتی گربه را نیز بررسی نمایید .

کوتاه کردن ناخن ها 

گربه های خیابانی به ناخن های تیز احتیاج دارند . آنها بخشی از وسیله دفاعی طبیعی به شمار میروند و از آن برای بالا رفتن استفاده میکنند . گربه های خانگی باید به صورت منظم ناخن هایشان کوتاه شود . گربه های مسن اغلب ناخن هایشان بیش از حد بلند میشود و تاب میخورد و داخل کف پنجه فرو میرود .

اگر چه کوتاه کردن ناخن ها هیچ دردی ندارد اما گربه ها از آن بیزارند . بنابراین از همان سنین اولیه کوتاه کردن ناخن ها را آغاز کنید تا گربه با آن آشنا شود . گربه را محکم بگیرید و با دست کف پنجه را فشار دهید تا ناخن ها بیرون بیاید .

برای گربه های خانگی از ناخن گیر های مخصوص گربه استفاده کنید که کار با آن آسان تر است . برای اینکار میتوانید نزد دامپزشک نیز بروید . زمانی که گربه تان آرام است اقدام به کوتاه کردن ناخن ها کنید و بعد از اتمام کار به او جایزه خوراکی بدهید و با او بازی کنید . 

1 . گربه ها به طور طبیعی ناخن هایشان را جمع میکنند . با فشار بسیار اندک بین تک تک انگشتان , ناخن ها را در بیاورید . گربه ها ناخن های روشنی دارند و درون بافت هر ناخن به شکل صورتی رنگ دیده میشود . دو میلیمتر بالاتر از این قسمت و بخش سفید رنگ را باید بگیرید 

2 . ناخن گیر : ناخن گیر گیوتینی یا همان ناخن گیر ما انسانها بهترین گزینه برای گربه ها هستند . ناخن گیر را دو میلیمتر جلوی بافت صورتی رنگ قرار دهید و مستقیم بچینید . به هنگام کوتاه کردن ناخن ها آرام با گربه تان صحبت کنید و بعد از پایان کار به او پاداش بدهید . 

برگشت به بالا