پرستاری از سگ مریض و بیمار

پتریزو | فروشگاه اینترنتی گربه|آرایشگاه حیوانات|بهترین فروشگاه گربه|فروش گربه -مریض پرستاری از سگ مریض و بیمار سلامتی و بهداشت سگ ها درمان سگ مریض بیماری پاروا در سگ

زمان هایی می شود که سگ شما نیاز به پرستاری پیدا می‌کند چرا که ممکن است مریض شود و یا در حال بهبود بعد از عمل جراحی باشد .در این هنگام سگ به تنهایی نمی‌تواند خود را اداره کند و نیازمند مدیریت است تا بهبود یابد. توصیه‌های دامپزشک را دنبال کنید و هر جا که سوال داشتید از او بپرسید.

مراقبت خانگی بعد از عمل جراحی

بسیار به ندرت پیش می‌آید که سگ ها بعد از عمل جراحی معمول مانند عقیم کردن شب را تحت مراقبت دامپزشک باشند .آنها معمولاً ساعاتی بعد از عمل روانه خانه می شوند . دامپزشک توصیه‌هایی که مورد نیاز باشد را به شما خواهد کرد و ممکن است داروهایی برای تسکین درد سگ نیز تجویز کند. اگر سگ همچنان احساس نا آرامی می کند ،بهتر است با دامپزشک تماس بگیرید.

بعد از رسیدن به خانه جای آرام و نرمی برای دراز کشیدن سگ فراهم کنید .مکان باید ساکت باشد و هر ساعت به سگتان سر بزنید تا استفراغ نکرده باشد. سگ شما هنوز تحت تاثیر داروی بیهوشی میباشد.

برخلاف تصور عموم لیس زدن زخم باز باعث بدتر شدن و در نتیجه عفونت و درد بیشتر خواهد شد .بسیاری از سگ ها با پوشیدن گردنبند الیزابت(E Collar) مشکلی ندارند و این امر باعث می شود که سگ نتواند زخم ها و یا جای بخیه ها را بلیسد.نوارهای چسبی نیز می توانند مانع از لیس زدن و یا کندن زخم و یا جای بخیه ها روی پنجه ها و پاها شوند.

برای خوب شدن جای بخیه ها به دو هفته زمان نیاز است؛ از خیس شدن بخیه ها در این مدت پرهیز کنید.

***

قلاده یا گردنبند الیزابت ،حالت مخروطی شکل دارد و برای جلوگیری از لیسیدن زخم و یا قسمت‌هایی که دارو روی آن ها تجویز شده است ،باز کردن پانسمان و بخیه و خاراندن صورت و گوش ها استفاده می شود.

دارو دادن

بهتر است دامپزشک داروهای سگ  را به او بدهد و در غیر این صورت خودتان این کار را انجام دهید. اگر حیوان خانگی دیگری در خانه دارید، دارو ها را دور از دسترس قرار دهید تا به طور تصادفی توسط آنها خورده نشوند؛به خصوص اگر داروها را درون غذا می ریزید. گر داروهای تجویزی آنتی‌بیوتیک است ،بهتر است با کامل شدن دوره درمان آن را ادامه دهید. قبل از دادن داروهای مایع حتما آنها را خوب تکان دهید .

دادن مستقیم دارو از طریق دهان بهترین گزینه است. البته باید مطمئن شوید که سگتان آن را قورت داده است. اگر نمی توانید این کار را انجام دهید ،از دامپزشک کمک بخواهید .برخی از داروها را می توان در اسباب بازی و یا تشویقی پنهان کرد و به سگ داد. کپسول‌ها را خورد نکنید و با غذا ترکیب نکنید، مگر اینکه سگتان از خوردن آن امتناع کند. اگر بعد از مصرف داروها سگ دچار استفراغ و اسهال شد، تا مشورت با دامپزشک ، مصرف داروها را قطع کنید‌

***

برای چکاندن داروی چشمی آن را بین انگشت شست و اشاره خود قرار دهید و دارو را در گوشه چشم بچکانید .بعد از چکاندن به آرامی و برای چند ثانیه پلک های سگ را بسته نگه دارید تا دارو در تمام سطح چشم پخش شود ؛ سگتان را تشویق کنید.

***

قبل از دادن داروهای مایع نخست به تجویز دامپزشک درباره نحوه مصرف توجه کنید. برخی از داروها باید با معده خالی مصرف شوند. قبل از دادن داروهای مایع خوب آن را تکان دهید و آن را با سرنگ مستقیم به سگ بدهید تا مطمئن شوید تمام آن را دریافت کرده است. در غیر این صورت با غذایش ترکیب کنید.

***

قرص دادن به سگ

۱) قرص دادن به روش مستقیم دهانی بهترین روش می باشد .در حالی که سگ نشسته است یک دست خود را بالای بینی قرار داده و با کمک شست و انگشت اشاره خود اقدام به باز کردن دهان سگ کنید.

۲) با انگشتان دست دوم دهان سگ را باز نگه دارید.

۳) با همان دستی که دهان سگ را باز کرده‌اید قرص را در انتهای گلوی سگ قرار دهید.

 ۴ ) در حالی که دهان او را بسته نگه داشته اید ،گلویش را ماساژ دهید تا قرص را قورت دهد بعد از آن او را تشویق کنید.

آب و غذا

مطمئن شوید که سگتان به راحتی به ظرف آب و غذایش دسترسی دارد .شما باید رژیم غذایی که برای دوران ریکاوری تجویز شده است ،برای سگتان اعمال کنید و چنانچه حیوان از خوردن امتناع کرد، از دامپزشک در مورد غذاهای مناسب جایگزین سوال کنید. این مورد ممکن است برای نوشیدن آب نیز پیش بیاید .در این زمان بهتراست آب جوشیده و خنک شده در اختیار سگ قرار دهید ویا مقداری آب با غذایش ترکیب کنید.

استراحت و فعالیت

یک سگ بعد از عمل جراحی نیاز به استراحت در جای گرم و آرام دارد. ممکن است ترجیح دهد دور از خانواده بخوابد. فعالیت‌های سگ باید محدود شود مگر اینکه دامپزشک توصیه دیگری کرده باشد. پیاده روی های کوتاه و آهسته در حیاط برای عملکرد مناسب مفاصل ،مثانه و روده مناسب است.

*** بعد از عمل جراحی به احتمال زیاد سگ شما تمایل بیشتری برای خوابیدن خواهد داشت. جای گرم و آرامی را برایش در نظر بگیرید تا بتواند سلامتی اش را باز یابد

برگشت به بالا