گربه اسکاتیش

بازدید: 1,355 بازدید
خرید گربه اسکاتیش

گربه اسکاتیش از نژادهای پرطرفداری است که بسیار زیبا و جذاب است، گربه اسکاتیش دارای دو نوع فولد و آنفولد است.

تاریخچه اسکاتیش فولد برمی‌گردد به زمانی که در نزدیکی کوپار آنقوس در پرتشایر اسکاتلند در یک مزرعه‌ای گربه‌ای سفید به اسم سوزی در سال ۱۹۶۱ رؤیت شد که دارای گوش‌هایی با یک تاخوردگی عادی بود به‌طوری‌که این تاخوردگی سوزی را شبیه یک جغد کرده بود.

درواقع سوزی اولین گربه اسکاتیش فولد بود که دیده شد، ولیام شپرد روسی یکی از بچه‌های سوزی را خریده بود به همراه فرد دیگری به اسم پات ترنر این نژاد از گربه را پرورش داد و به تولید رساند و توانست این نوع گربه را به‌عنوان نژادی جداگانه به ثبت رساند.

ویژگی‌های ظاهری گربه اسکاتیش

گربه‌های اسکاتیش دارای گردن کوتاه و چشمانی درشت هستند و اندامشان تپل و پر و پشمالو است و دم بلند و انعطاف‌پذیری دارد در گربه‌های اسکاتیش انواع مو بلند و مو کوتاه نیز رؤیت شده.

در گربه‌های اسکاتیش دم بیشتر گربه‌هایی که موی بلند دارند معمولاً پشمالو و موی بدن آن‌ها پرپشت است که در انواع مو کوتاه تراکم مو بیشتر است، اگر گوش‌های گربه خمیده باشد اسکاتیش و اگر دارای گوش‌های صاف باشد به آن آنفولد می‌گویند در حقیقت اسکاتیش فولد نوع جهش‌یافته‌ای از آنفولد است.

گربه‌های اسکاتیش از نوع فولد در رنگ‌های یکدست دیده می‌شوند ازجمله سفید، سیاه، آبی، نارنجی و کرم.

برخی از انواع سایه‌دار گربه‌های اسکاتیش بارنگ‌های نقره‌ای به همراه طلایی ، سیاه همراه با آبی، صورتی کمرنگ و سیاه‌وسفید نیز وجود دارد، برخی دیگر از گربه‌های اسکاتیش خال‌خالی یا راه‌راه هستند که دارای رنگ‌های نارنجی، قهوه‌ای، نقره‌ای و آبی هستند.

در گربه‌های اسکاتیش با توجه به رنگ موهای بدن رنگ چشم‌های آن متغیر است، جنس نر در این گربه دارای وزنی حدود ۳تا۵ کیلوگرم است که در جنس ماده وزن آن حدود ۲تا۴ کیلوگرم است.

گربه اسکاتیش
گربه اسکاتیش

غذای گربه اسکاتیش

یکی از بهترین غذاهای مناسب برای گربه اسکاتیش گوشت خام است این گربه‌ها انواع غذاهای خشک و تر را می‌خورند ولی بهتر است به گربه‌های اسکاتیش گوشت تازه بدهید و از دادن کربوهیدرات به آن‌ها خودداری کنید.

غذاهایی که مناسب گربه اسکاتیش است عبارت‌اند از:

گوشت خام گوساله، بوقلمون و جگر مرغ. اگر گربه اسکاتیش شما بزرگ‌سال است می‌توانید به آن شیر تازه و سبزیجات بدهید این مسئله را مدنظر داشته باشید که گربه‌های اسکاتیش استعداد چاقی دارند برای جلوگیری از این اتفاق باید تغذیه آن‌ها را کنترل کنید،کنترل وزن گربه آسان‌ترین راه برای سلامتی اوست.

بیماری‌های شایع در گربه‌ اسکاتیش

 گربه‌های همانند انسان‌ها برخی بیماری‌ها را توسط ژنتیک به ارث می‌برند انواع این بیماری‌ها عبارت‌اند از: استئوکندرویستروفی، پلی کیستیک کلیه، هایپر تروفی کاردیومیوپاتی خانوادگی برای خرید گربه اسکاتیش حتماً برگه گواهی سلامت تهیه کنید.

این نکته را مدنظر داشته باشید که گربه‌های اسکاتیش فولد نباید باهم نژاد خود جفت‌گیری کنند زیرا این احتمال وجود دارد که دچار بیماری‌ها و عفونت‌های مرتبط با گوش شوند که احتمال ناشنوا شدن توله‌های گربه‌ها بسیار بالاست.

گربه اسکاتیش
گربه اسکاتیش

بیماری استئوکندروبستروفی

این بیماری نوعی بیماری ژنتیکی است که باعث کم‌کاری مفاصل می‌شود در این بیماری پا و دم خشک و بدون انعطاف می‌شود ولی بیشتر گربه‌های اسکاتیش می‌توانند باوجود بیماری مدتی را بدون مشکل زندگی کنند.

حتماً باید گربه اسکاتیش را تحت نظر پزشک قرار دهید تا واکسن‌ها به‌موقع تزریق شوند و ماهانه گربه را بررسی و کنترل کنند با انجام این کار ها ایمنی سیستم بدن گربه بالا می‌رود.

اسکاتیش فولدها نسبت به اسکاتیش آنفولد به خاطر جهش ژنتیکی در برخی بخش‌های بدن خودش دچار مشکل می‌شود، افزایش وزن نیز یکی از عوامل ایجاد مشکلات مفصلی در آن‌ها است.

بیماری پلی کیستیک کلیه

به‌طورقطع چه در انسان و چه در گربه‌ها وظیفه کلیه پاک‌سازی و تصفیه مواد اضافی و باقی‌مانده در جریان خون است، وقتی‌که بافت سالم با کیست جابه‌جا می‌شود عملکرد کلیه دچار اختلال می‌شود.

این اختلال موجب ازکارافتادن کلیه و درنتیجه مرگ گربه می‌شود که بیشتر این بیماری ارثی است که از طریق پدر یا مادر منتقل می‌شود که با آزمایش می‌توان پی برد که گربه اسکاتیش دارای این بیماری است یا خیر.

بیماری‌هایپر تروفی کاردیومیوپات

این بیماری خانوادگی است که باعث می‌شود دیواره‌های دریچه قلب ضخیم شود و عملکرد قلب رو به‌کندی رود که این بیماری در اکثر گربه‌های اسکاتیش فولد دیده‌شده است.

همیشه باید گربه‌ اسکاتیش را واکسینه کنید تا از ابتلا به بیماری‌های خاص جلوگیری شود بعضی از بیماری‌ها بین گربه و انسان‌ها مشترک هستند و ممکن است از طریق گربه به انسان منتقل گردد که در این صورت باید واکسن‌های آنتی‌بادی‌های موردنیاز سیستم ایمنی بدن را در برابر این بیماری‌های خاص بزنید و ایمن شوید.

این امکان وجود دارد که بعد از زدن واکسن احساس کنید که گربه دچار مشکل شده است اما نگران نباشید چون این امر کاملا طبیعی است.

عمر گربه‌ اسکاتیش

طول عمر گربه‌ اسکاتیش به‌طورمعمول چیزی حدود ۱۱ تا ۱۵ سال است که مشکلات جسمانی نمی‌تواند منجر به کوتاه شدن عمر آن‌ها شود.

ویژگی‌های اخلاقی و رفتاری گربه اسکاتیش

گربه‌هایی که گوش خمیده دارند که به آن‌ها اسکاتیش فولد می‌گویند بسیار کنجکاو و باهوش هستند مراقب حیوان خانگی جدیدی که وارد خانه شما می‌شود باشید زیرا که این گربه‌ها حسود هستند این گربه‌ها توقع توجه و محبت را از شما دارند.

برای مشاوره رایگان و خرید انواع نژاد گربه با ما تماس بگیرید

دسته بندی راهنمای نژاد های سگ ها راهنمای نژاد های گربه ها سلامتی و بهداشت گربه ها گربه نگهداری و آشنایی با گربه ها
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =

گربه ها

هیچ محصولی در گربه ها نیست.

ورود به سایت