0 تا 100 آشنایی با مراقبت های دوران بلوغ گربه

بازدید: 1,740 بازدید

مراقبت های دوران بلوغ گربه، به طور کلی گربه های نر بین 10 الی 14 ماهگی بالغ می شوند و گربه های ماده بین 7 الی 12 ماهگی به بلوغ جنسی می رسند. گربه های ماده تقریباً 3 بار در سال قابلیت حامله شدن را دارند. در زمانی که خودشان آمادگی برقراری رابطه ی جنسی دارند، سیگنال های بلندی ارسال می کنند تا رضایت خود را به گربه های نر اطلاع دهند.

اگر چه در بعضی گربه های ماده نیز اعلام آمادگی و رضایت برای برقراری رابطه ی جنسی رخ نمی دهد و در عوض، آن ها درخواست توجه و محبت بیشتری از سوی سرپرست خود را دارند.

در طول این دوران به دقت شرایطش را تحت نظر داشته باشید زیرت او از هر فرصتی برای جذب گربه های نر سالم و قوی استفاده می کند تا برای شما مهمان های کوچک و دوست داشتنی به دنیا بیاورد.

هرگز گربه ی ماده با تمایل بالا را در ایوان خانه تنها نگذارید، چرا که هیچ چیز جلوی یک گربه ی نر مصمم را نمی تواند بگیرد؛ حتی ارتفاع بلند دیوارهای ساختمان.

گربه های نر در تمامی روزهای سال آمادگی برقراری رابطه ی جنسی را دارند و فقط منتظر یک اشاره از طرف گربه ی ماده هستند. گربه های نر زمانی که به بلوغ جنسی می رسند، با اسپری کردن ادرار خود و نشانه گذاری قلمروشان این موضوع را به شما و گربه های دیگر نشان می دهند.

عقیم سازی گربه ها

وظیفه ی اخلاقی سرپرست گربه این است که گربه ی تحت سرپرستی خود را در زمان مناسب برای عقیم سازی پیش دامپزشک متخصص ببرد. عقیم سازی برای سلامتی گربه ی شما بسیار واجب است و شما باید قبل از اینکه کاملاً بالغ شوند، برای آن اقدام کنید.

اگر از این کار غفلت کنید، شک نکنید که با تعداد زیادی از گربه های قد و نیم قد روبرو خواهید شد. اگر گربه ی نر را عقیم نکنید و جفت مناسب نیز در نزدیکی اش نباشد،

علاوه بر آنکه سلامتی اش را به خطر انداخته اید، او در مکان های مختلفی از خانه علامت گذاری می کند، میزان خشونتش افزایش پیدا می کند و همچنین سرگردان و حیران دنبال گربه های ماده می گردد و تحمل این موضوع قطعاً نه برای گربه و نه برای شما آسان نخواهد بود.

از طرفی اگر گربه ی ماده نیز عقیم نشود، سر و صدای بسیار زیادی خواهد کرد و از هر فرصتی برای فرار از خانه استفاده می کند. همچنین سرطان رحم و تخمدان جزء موارد شایعی است که در گربه های ماده ی عقیم نشده بسیار دیده شده است.

انتخاب دامپزشک مناسب

یکی از اولین و مهم ترین مراقبت های دوران بلوغ گربه که به عنوان سرپرست گربه باید انجام دهید، انتخاب دامپزشک متخصص است که در تمامی مراحل رشد و زندگی گربه در دسترس باشد.

انتخاب اولیه ی درست باعث می شود که تمامی سوابق و اطلاعات لازم، در دسترس فقط یک دامپزشک باشد و او بتواند که تغییرات ظاهری (تغییر رنگ دندان ها، اندازه گیری قلب، تغییرات وزنی گربه و…) واکنش های دارویی گربه و روند رشدش را اندازه گیری کند.

داشتن این اطلاعات در بعضی موارد به قیمت مرگ و زندگی گربه خواهد بود. زیرا اگر دامپزشک سوابق پزشکی گربه را بداند، در لحظات اورژانسی که ممکن است پیش آید، تصمیم درست تری می گیرد که گاه باعث خواهد شد که گربه از مرگ نجات پیدا کند.

در ادامه بعضی از دستورالعمل هایی که باید هنگام انتخاب دامپزشک متخصص و کلینیکی که گربه ی شما خدمات ارائه می دهد را در نظر بگیرید، می پردازیم.

  • اگر گربه را از فرد دیگری به سرپرستی گرفته اید، حتماً با او مشورت کنید که قبلاً گربه را به کدام دامپزشکی می برده است. دامپزشک قبلی گربه اگر فرد مناسب و متخصصی باشد، با توجه به دلایلی که پیش تر ذکر کرده ایم، انتخاب مناسب تری است.
  • لیستی از دامپزشک هایی که فکر می کنید افراد مناسبی هستند، تهیه کنید. به کلینیکی که در آنجا مشغول طبابت هستند بروید و نیازهای ویژه ی گربه خود را بگویید. نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که علاوه بر اینکه دامپزشک باید کاملاً به کار خود مسلط و وارد باشد، باید بتوانید با او احساس راحتی کنید.
  • تعداد مراجعین کلینیک را نیز مدنظر داشته باشید. عموماً کلینیک هایی که افراد کم تری به آن مراجعه می کنند، به احتمال زیاد انتخاب مناسبی نخواهند بود. انتخاب دامپزشک مناسب به اندازه ی انتخاب جراح قلب برای عمل قلب باز انسان مهم است. چرا که گربه نمی تواند گله و شکایتی داشته باشد و بگوید که این فرد مناسب نیست و شما باید کاملاً گربه دلبندتان را به دست او بسپارید. بنابراین انتخاب دامپزشک را با حوصله و دقت کامل انجام دهید.
  • امکانات کلینیک را نیز بررسی کنید. آیا تمیز به نظر می رسد؟ چه نوعی از خدمات را ارائه می کند؟ (به طور مثال: آیا خدمات شست و شو دارند؟ آیا بخش رادیولوژی و یا سونوگرافی نیز دارند یا نه؟) آیا تماس های تلفنی را پاسخ می دهند؟ آیا با حوصله و محبت با گربه و دیگر حیوانات رفتار می کنند؟ و… مطمئین شوید که تمامی معیارهای لازم را در نظر گرفته اید.
  • ساعت کاری کلینیک را مدنظر داشته باشید، به ویژه در روزهای تعطیل رسمی. همچنین مسافت کلینیک، از خانه و حتی محل کارتان نیز معیار مهمی است که باید به آن توجه کنید. ممکن است تحت شرایطی مجبور شوید کلینیکی را انتخاب کنید که در روزهای جمعه و تعطیلات رسمی کشور خدمات دهی نداشته باشند، در این شرایط بهتر است که یک بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی را هم به عنوان گزینه ی دوم درخاطر بسپارید که در شرایط اورژانسی بتوانید به آنجا مراجعه کنید.
  • اگر در شهری که زندگی می کنید، کلینیک یا مرکزی وجود دارد که تخصصی فقط به درمان و خدمات دهی به گربه ها می پردازد، آنجا را انتخاب کنید.

از کجا میتونیم بچه گربه سالم بخریم؟

برای اینکه با گربه های بیشتر آشنا بشید و بتونید ازشون راحت تر نگهداری کنید تو سایت پتریزو یه چرخ بزنید و بعدش نظرتون رو برامون کامنت کنید. اگه مطلبی بود که دوست داشتید راجب گربه ها بدونید برامون کامنت کنید تا خیلی سریع براتون توضیحشو بذاریم تو سایت.

همراهای خوب پتریزو برای خرید بچه گربه های نژاد دار مثل پرشین و هیمالین میتونید به سایت پتریزو برید، حتی اگه تو شهر دیگه ای به جز تهران هستید هم پتریزو براتوت عکس و فیلم میفرسته و میتونید بچه گربه مورد علاقتون رو انتخاب کنید و بعد از اون خیلی سریع بچه گربتون رو سالم و سلامت در خونتون تحویل بگیرید.

 

دسته بندی بلاگ
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 − 2 =

گربه ها

هیچ محصولی در گربه ها نیست.

ورود به سایت